16 maja 2022

Czym jest joga?

Co to jest joga?

Być może zastanawiasz się: Czym jest joga? W rzeczywistości jest to forma ćwiczeń fizycznych i duchowych, która powstała ponad 5 tys. lat temu w Indiach. Słowo "joga" pochodzi od sanskryckiego rdzenia "yuj", co oznacza zjednoczenie, połączenie lub połączenie. Joga to starożytna wiedza o życiu, która łączy w sobie naukę i filozofię, aby zjednoczyć umysł, ciało i ducha. Ostatecznym celem jogi jest zdrowy umysł i ciało.

Według współczesnej fizyki każda cząstka subatomowa w twoim ciele nieustannie dokonuje transakcji ze wszystkim innym, co istnieje. Jeśli przerwiesz te transakcje, przestaniesz istnieć. Joga polega na uczeniu się uwalniania od tych informacji z przeszłości i doświadczaniu wolności, która z tej wolności wynika. Kiedy praktykujesz jogę, przekonasz się, że nie jesteś już ograniczony przez swoje myśli, emocje i uczucia. Joga może zmienić sposób, w jaki twój mózg przetwarza informacje, a nawet może zmienić twój kod genetyczny.

Wiele osób pyta: "Czym jest joga?". Odpowiedź różni się w zależności od twoich celów, ale krótki przegląd różnych dostępnych stylów może pomóc ci zdecydować, który styl jest dla ciebie odpowiedni. Najpopularniejsze formy jogi, znane jako hatha joga, kładą nacisk na aspekty fizyczne i mają na celu zjednoczenie przeciwieństw. Praktyka jogi ma na celu wzmocnienie umysłu, ciała i duszy oraz stworzenie silnego naczynia dla duszy. Jeśli jednak nie jesteś gotowy, by poświęcić się praktyce jogi, możesz spróbować innych stylów jogi.

W jodze umysł jest bardzo ważnym elementem. Wielu instruktorów prosi uczniów, by skupili się na swoich kręgosłupach i pozwolili myślom odpłynąć. Ten rodzaj świadomości pomaga utrzymać połączenie umysł-ciało w dobrym stanie bez rozpraszania uwagi. Ważne jest, aby pamiętać, że joga jest formą medytacji, a jej praktyka może pomóc w połączeniu się z wyższym ja. Praktyka jogi opiera się na dwóch podstawowych elementach: asanie (ćwiczenia fizyczne) i sadhanie (medytacja).

Osiem kończyn jogi znanych jest jako asany. Druga część, pranajama i pratyahara, to fizyczny aspekt jogi. Pierwsze dwie kończyny stanowią kodeks moralny jogi i znane są jako jama. Są to wskazówki dotyczące dobrego zachowania. Nie powinny zastępować zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych. Musisz zawsze pamiętać, że praktykowanie jogi nie jest alternatywą dla zdrowego stylu życia.

Regularne ćwiczenie jogi może pomóc w poprawie oddychania. Korzyści fizycznych płynących z jogi jest wiele, m.in. poprawia się zdolność radzenia sobie ze stresem i obniża się tętno. Medytacyjne i duchowe aspekty jogi są również pomocne w obniżaniu poziomu stresu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jodze, spróbuj poszukać certyfikowanego instruktora jogi lub skorzystać z kursu online. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć sposób na praktykę i czerpać z niej korzyści!

Możesz traktować jogę jako hobby, ćwiczenie, sztukę, a nawet rozrywkę. W zależności od celów, jakie sobie stawiasz, możesz określać jogę jako sztukę, rekreację, zdrowie lub fitness. Prawda jest jednak taka, że jest to holistyczna ścieżka, która może przynieść korzyści wszystkim ludziom na każdym poziomie życia. Nie możesz być celebrytą ani blogerem zajmującym się zdrową żywnością, ale warto spróbować. Nawet dzieci mogą czerpać korzyści z relaksujących i odstresowujących właściwości jogi.

Celem jogi było pierwotnie osiągnięcie rozwoju duchowego i samorealizacji. Wiele źródeł podaje, że ostatecznym celem jest Moksha (wyzwolenie), stan całkowitego uwolnienia od cierpienia i świadomości wyższego stanu świadomości. W Indiach joga opiera się na Joga Sutrach, napisanych między 500 r. p.n.e. a 400 r. n.e. przez Patańdżalego. Książka ta zawiera również 195 aforyzmów filozoficznych oraz szczegółowy opis asztangi, czyli ośmiu kończyn jogi.

Regularne praktykowanie jogi może zmienić twoje życie. Często zajęcia są zorganizowane w formie łuków. Sekwencja obejmuje kluczową pozę, rozgrzewkę i ostatnią pozę, w której można odpocząć. Wykorzystanie zajęć hatha jogi jako przewodnika może pomóc ci w osiągnięciu lepszych rezultatów z praktyki jogi. Zajęcia jogi nauczą cię, jak włączyć uważność do swojego życia. Joga to nie tylko relaks, to także doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem i podniesienie poziomu energii.

Badania wykazały, że joga poprawia koncentrację, zmniejsza niepokój i pomaga w walce ze stresem. Wiele badań sugeruje nawet, że joga przynosi korzyści osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego (PTSD). Obniżając poziom kortyzolu, hormonu stresu, joga pomaga zmniejszyć stan zapalny i poprawia odporność. Ponadto joga pomaga zmniejszyć stan zapalny, który jest główną przyczyną wielu chorób. Ostatecznie korzyści płynące z jogi są ogromne.