16 maja 2022

Joga dla umysłu i ciała

Co joga oferuje ludzkiemu umysłowi i ciału

To, co joga oferuje ludzkiemu umysłowi i ciału, to nie tylko zjednoczenie ich ze sobą; to także zjednoczenie ich z boskością i wszechświatem. Joga jest praktyką, którą może wykonywać każdy, od siedzenia w sukhasanie ze świadomym oddechem, po wolontariat w banku żywności i przemawianie przed tłumem, niezależnie od sprawności fizycznej. Wszystko, czego wymaga, to obecność umysłu. W tym artykule przedstawiamy korzyści, jakie joga przynosi dla umysłu i ciała.

Fizyczna praktyka jogi obejmuje ćwiczenia oddechowe i formalne pozycje oparte na zasadach fizjologicznych. Chociaż ćwiczenia fizyczne mogą stanowić wyzwanie, pomagają osiągnąć równowagę psychofizyczną. Formy jogi można na ogół dostosować do zachodniego stylu życia i mogą one przynieść korzyści każdemu, niezależnie od wieku, płci czy sprawności fizycznej. Jednak bez odpowiedniego instruktażu ogólna wiedza o jodze jest mało przydatna. Jeżeli nie nauczysz się, jak prawidłowo wykonywać pewne pozycje, możesz doznać kontuzji lub zostać osłabiony.

Aspirujący Jogini są w stanie skupić się i zamknąć oczy. Zaawansowani Jogini mogą również przekazywać pranę pacjentowi, kładąc na nim ręce. Praktyka ta pomaga odnowić słabe lub upadające siły i uzdrowić nieobecnych pacjentów. To tak, jakby prana w ciele mogła być przekazywana za pomocą elektryczności. Można ją przesyłać przez ręce, tak jak elektryczność. Jeżeli kiedykolwiek byłeś przeziębiony lub bolały Cię plecy, to zapewne wiesz, że prana jest przenoszona przez ręce.

Praktykowanie asan zwiększy równowagę i gibkość mięśni. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że asany są trudne i powinny być zarezerwowane dla zaawansowanych uczniów. Jednak wiele asan jest stosunkowo łatwych do nauczenia i reagują na stałe stosowanie. Jako Occidental, będziesz chciał zacząć od podstawowych ćwiczeń rozciągających. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś gotowy na taki poziom ćwiczeń, możesz zacząć od łatwych ćwiczeń jogi i od tego momentu rozwijać się.

Stretching będzie również stymulował skórę. Skóra jest złożonym organem, zawierającym ponad 3 miliony komórek i jard naczyń krwionośnych. Ma także cztery jardy nerwów i 25 zakończeń nerwowych. Zwykłe ćwiczenia to tylko niewielka część procesu budzenia tego złożonego organizmu. Joga da Ci fontannę młodości. Zdrowa skóra nie będzie obwisła, zszarzała ani pomarszczona. Jest to ostateczny cel jogi i praktyka, którą możesz rozpocząć natychmiast.

Doświadczenie jogi jest uduchowione. Praktyka może przynieść duchowy autorytet, głęboki odpoczynek i wgląd. Niezależnie od tego, czy szukasz ścieżki duchowej, czy tylko fizycznej, znajdziesz ją w jodze. Nie dla każdego jest ona taka sama, a korzyści z niej płynące mogą być inne dla każdej osoby. Ale bez względu na to, czego szukasz, joga może pomóc Ci odnaleźć równowagę, której tak długo szukałeś. Nie ma nic lepszego niż joga dla kobiet.

Holistyczne podejście do jogi przyniesie korzyści wszystkim aspektom twojej istoty. Oprócz zajmowania się fizycznymi, mentalnymi i emocjonalnymi aspektami ludzkiego doświadczenia, joga jest świetna do równoważenia czakr. Może budować pewność siebie, determinację i wytrwałość. A ponieważ joga jest tak relaksująca, po jej uprawianiu będziesz czuł się bardziej zadowolony i mniej głodny. Warto więc spróbować jogi już dziś! To na zawsze odmieni Twoje życie! Na co więc czekasz?

Kilka książek o jodze oferuje kompleksowe wprowadzenie do praktyki i filozofii jogi. Hatha Joga: Kontekst, teoria i praktyka" Mikela Burleya zawiera przegląd jogi w odniesieniu do filozofii i duchowości Indii. Omawia także jogę seksualną, kult Yoni i Tantrę. Choć jest to doskonałe wprowadzenie do jogi, nie jest to jedyne źródło holistycznego podejścia do wellness.

Jako mieszkaniec Zachodu możesz nie mieć czasu ani wytrzymałości na intensywny trening jogi, dlatego zacznij od prostych pozycji i stopniowo rozwijaj się. Zawsze możesz zmieniać ćwiczenia, gdy się z nimi zapoznasz. Savasana (całkowite odprężenie) jest dobrym pierwszym krokiem dla początkujących. Siedzenie w tej pozycji przez kilka minut spowoduje ból stawów i kończyn, więc postaraj się zrelaksować w naturalny sposób.