16 maja 2022

Joga powięziowa - korzyści zdrowotne

Jakie korzyści daje joga powięziowa?

Korzyści płynące z jogi powięziowej są liczne i obejmują zarówno sferę fizyczną, jak i emocjonalną. Pozycje te kwestionują cztery główne linie powięzi ciała, które są koloru zielonego i rozciągają się od czubków stóp do boków szyi. Pomagają one ćwiczącemu uświadomić sobie znaczenie stabilności, napięcia i wysiłku. Joga powięziowa może okazać się korzystna także dla osób cierpiących na bóle pleców. Oto kilka przykładów póz, które warto wypróbować. Jeśli kiedykolwiek regularnie się kontuzjowałeś, joga powięziowa może być dla Ciebie odpowiednia.

Ćwiczenia jogi powięziowej są ukierunkowane na powięź całego ciała i poprawiają jego elastyczność. Zmniejszają ból stawów i otwierają żylny i tętniczy przepływ krwi, a także poprawiają ogólne krążenie. Dla początkujących ćwiczenia uwalniające powięź można wykonywać na stopach i podudziach. Rekwizyty pozwalają na dłuższe utrzymywanie pozycji i cofanie zgrubień powięzi. Ponadto, jeżeli nie jesteś jeszcze zaawansowanym praktykiem, pozy te mogą pomóc ci uniknąć kontuzji, które mogą się zdarzyć podczas regularnej praktyki.

Ćwiczenia jogi powięziowej poprawiają postawę ciała poprzez uwalnianie napięć i zapobieganie przyszłym problemom. Pozycje są utrzymywane przez dłuższy czas, często przez dwie do pięciu minut. Dzięki temu substancja podłoża powraca do stanu żelu, uwalniając substancję chemiczną - interleukinę 8, naturalną substancję przeciwzapalną organizmu. Ma ona również właściwości antynowotworowe. Korzyści płynące z jogi powięziowej wykraczają daleko poza uśmierzanie bólu. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z jogą powięziową, najwyższy czas zacząć już dziś!

Inną korzyścią płynącą z jogi powięziowej jest jej zdolność do obniżania poziomu stresu. Technika ta może również pomóc poczuć się bardziej energicznym i naładowanym energią. Ponadto, może ona pomóc w uzdrowieniu przeszłych urazów i rozpuszczeniu traumy. A ponieważ powięź jest tkanką leżącą u podstaw ciała, rozciąganie powięzi ma zdolność łagodzenia objawów i poprawy ogólnego samopoczucia. Te korzyści płynące z jogi powięziowej można odczuć na całym ciele. Może to być najskuteczniejsza forma jogi, jeśli chodzi o redukcję stresu i rozwiązywanie problemów chronicznych.

Jeśli chcesz poprawić swoją postawę i ogólny stan zdrowia, joga powięziowa może być dla Ciebie odpowiednia. Rozciąganie powięzi w całym ciele jest ważne, ponieważ pozwala na osiągnięcie jak najlepszego ułożenia w asanach jogi. Poza redukcją stresu joga powięziowa jest skuteczna w leczeniu bólu pleców i szyi, a także innych problemów zdrowotnych. Pomaga także zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z sercem, udaru mózgu, a nawet raka.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z jogą, być może zastanawiasz się, czym jest powięź. Powięź to tkanka łączna, która otacza nasze narządy, kości i mięśnie. Nie zastępuje ona tych układów, ale jest ich wzmocnieniem i podstawą dla wszystkich innych układów ciała. Chcesz dowiedzieć się więcej? Rozważ poznanie dogłębnych kursów na Outside Learn. Możesz nawet dowiedzieć się więcej o jodze powięziowej odwiedzając Outside Learn. Oferują oni również wiele innych programów edukacyjnych online.

Jedną z najbardziej znanych pozycji jogi powięziowej jest piesek w dół. Pozycja ta rozciąga plecy, biodra i uda. Rozciąganie to jest również korzystne dla systemu powięziowego, ponieważ utrzymuje go wolnym od blokad. Jeśli nie wiesz, jak wykonywać te pozycje, postępuj zgodnie z poniższymi prostymi instrukcjami. Zobaczysz natychmiastowe rezultaty. Wraz z praktyką szybko przekonasz się, że te pozycje są korzystne dla ogólnego stanu zdrowia.

Inną popularną pozycją jest uniesienie nóg w pozycji siedzącej. W tym ćwiczeniu do podpierania nóg można wykorzystać dłonie i ramiona. Trzymając lewą rękę na łydce, prawą można zakotwiczyć na niej prawą dłoń. Oprócz unoszenia nóg w pozycji siedzącej można wykonywać inne pozycje, które pomagają w rozluźnianiu powięzi. Ćwiczenia te zwiększą zakres ruchu i zmniejszą ból. Pomogą też zrelaksować się i zmniejszyć niepokój.

Powięź to sieć włókien, które łączą organy i mięśnie ciała. Niewielki ruch w jednym obszarze ciała wpływa na całą sieć powięziową, powodując uczucie siły w otaczającym ją obszarze. Powięź jest niezwykle sprężystym i elastycznym systemem. Trzy główne składniki powięzi to kolagen, elastyna i kompleks żelu polisacharydowego, czyli "substancja mielona" w zwolnieniu mięśniowo-powięziowym. Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, aby utrzymać ciało w zrównoważonej pozycji i zapewnić zdrowy zakres ruchu.